Tutvustus

Koloskoopia on jämesoole uuring painduva optilise sondiga, mis võimaldab leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles - põletik, polüübid, pahaloomulised kasvajad. Uuringu käigus saab vajadusel võtta diagnoosi täpsustamiseks biopsia ehk proovitüki haiguskoldest.

Näidustused
  • Alakõhuvalu, kõhupuhitus

  • Kõhukinnisus, kõhulahtisus

  • Vere- ja/või limaeritus pärasoolest

  • Kaalulangus, aneemia

  • Jämesoole polüübid ja pahaloomulised kasvajad esimese põlvkonna sugulastel (uuring soovitav alates 50 aasta vanustel inimestel)

Ettevalmistus

Uuringu läbiviimiseks on vajalik eelmisel päeval ettevalmistus ehk soolepuhastus.

Uuringule eelneval päeval algab soolepuhastus sooleloputuslahusega, mis võetakse sisse suu kaudu. Apteekides on saadaval erinevad preparaadid (retseptirohi). Lahus tuleb KINDLASTI KÕIK ära juua uuringule eelneval päeval.

Uuringule eelneval päeval võib kuni kella 12ni süüa kiudainete vaba einet. Lahtistavat lahust hakatakse jooma kella kahe paiku päeval ja see tuleks ära juua 3-4 tunni jooksul. Lahuse joomise ajal ja peale seda süüa ei tohi, võib juua soovi korral vett, selget mahla, teed.

Uuringu päeva hommikul, maksimaalselt 1 tund enne uuringut, kuid mitte varem, et vedelik ei jõuaks soolde, võib juua klaasi vett, teed või musta kohvi. Soovitav on 4-5 päeva enne uuringut süüa vähese kiudaine sisaldusega toitu, näiteks püreesuppi või puljongit. Mitte süüa seemneid sisaldavaid toite, punast peeti või tomateid.

Igapäevaste ravimite osas küsida nõu registreerimisel.